Shop Mobile More Submit  Join Login
przekład wyjątków ze strony: www.equineartsprotectionleague…

:bulletred: Prawo autorskie chroni dzieło od momentu jego stworzenia.
Prawo autorskie dzieła automatycznie staje się własnością osoby która je stworzyła. Tylko taki autor może być uznany za właściciela praw autorskich do dzieła i samego dzieła.

co to znaczy?

kiedy ktoś zrobi pracę graficzną, zdjęcie, nikt nie może go używać oprócz autora. Tylko autor może udzielić pozwolenia lub licencji na używanie jego prac. (w tym kopiowanie)

:bulletred: Pospolite posiadanie książki, dzieła, obrazu, lub jakiejkolwiek innej kopii nie nadaje jej właścicielowi praw autorskich. Prawo zapewnia że przeniesienie własności jakiegokolwiek materiału który zawiera pracę chronioną prawem autorskim nie przenosi prawa autorskiego.

co to znaczy?

tylko dlatego, że masz kopię fotografii, obrazka lub innego dzieła, nie daje co to żadnego prawa do sprzedawania jego kopii. Tylko autor może udzielić ci licencji na takie działanie.

:bulletred: ochrona prawami autorskimi obejmuje wszystkie nieopublikowanie prace, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania autora. Od dnia stworzenia dzieło jest chronione przez amerykańskie prawo autorskie niezależnie czy było zarejestrowane w amerykańskim urzędzie czy też nie.
Sposób w jaki praca jest chroniona przez prawo autorskie jest często nierozumiany.
żadna publikacja czy też rejestracja czy inna akcja w urzędzie praw autorskich jest wymagana aby chronić prawa autorskie.

co to znaczy?

Jeżeli autor odnajdzie swoją prace gdziekolwiek i stwierdzi, że jest tam używana bez jego zgody ma on prawo ścigać taką osobę i domagać się zwrotu strat materialnych w postaci wypłacenia odszkodowania.

:bulletred: Używanie znaczka © nie jest już niezbędne według amerykańskiego prawa nawet jeżeli jest korzystny. Ponieważ wcześniejsze prawo nie wspominało o nim. Wciąż jednak odnosi się on do starszych prac. Był niezbędny według ustawy z 1976 roku, punk ten został wyeliminowany kiedy Stany Zjednoczone podpisały Konwencję Berneńską.

co to znaczy?

symbol © nie musi figurować na żadnej pracy aby była ona chroniona przez prawo autorskie. Zakładając, że wszystkie grafiki są chronione przez prawo autorskie kiedy są zaopatrzone w © lub też nie, możesz zaoszczędzić pieniądze odebrane od ciebie za złamanie praw autorskich.

:bulletred: Praca która została po 1 stycznia 1978 jest automatycznie chroniona przez prawo autorskie od chwili stworzenia w okresie życia autora oraz 70 lat po jego śmierci.

co to znaczy?

znaczy to, że jeżeli autor umrze, jego prace są dalej chronione przez prawo autorskie i jego rodzina staje się nowymi właścicielami jego dzieł i są tak samo chronione przez prawo autorskie jak za życia autora.


:bulletred: nie ma czegoś takiego jak międzynarodowe prawo autorskie które będzie chroniło autora na całym świecie. Ochrona przed nieautoryzowanym użyciem w kraju zależy od praw obowiązujących w danym kraju. Kraje jednak zapewniają ochronę prac i innych krajów pod oczywistymi warunkami
które zostały uproszczone przez międzynarodowe konwencje o prawach autorskich. Lista krajów które zachowały relacje o prawach autorskich ze Stanami Zjednoczonymi

www.copyright.gov/circs/circ38…

Zalicza się do nich także Polska!

co to znaczy?

większość krajów przestrzega praw międzynarodowej konwencji o prawach autorskich będących bardzo podobnymi do amerykańskiego prawa autorskiego. Jeżeli twoja praca została ukradziona i jest sprzedawana lub rozprzestrzeniana przez inny kraj, masz prawo na ścigać go za to i domagać się odszkodowania w sądach kraju w którym jego praca powstała.

:bulletred: krąży mit, że jeżeli edytuję pracę mam wszelkie prawo jej używać, rozpowszechniać i zarabiać na niej lub dać komuś prawo na stworzenie nowej wersji tej samej pracy. Zmiana oryginału jest nazywana pracą pochodną, ponieważ nie jest już taka sama jak dzieło oryginalne. Czerpanie zysków z takich prac może zakończyć się procesem karnym, więzieniem. Tworzenie pracy pochodnej tworzy podstawy oszustwa.

co to znaczy?

Tylko autor pracy ma prawo stworzyć lub dać komuś pozwolenie na stworzenie nowej wersji jego pracy. Zatem nie masz prawa zastrzegać sobie praw do czyjejś pracy bez znaczenia jak bardzo ją zmienisz, jeżeli nie masz zgody autora. Nie możesz zastrzegać sobie prawa do pracy uważanej za pochodną. Możesz za to skończyć w więzieniu.

:bulletred: zatem usunę grafikę kiedy przyłapią mnie na kradzieży, to wszystko, co prawo mi nakazuje.

co to znaczy?

Usunięcie grafiki nie wyciągnie cię z kłopotów. Autor ma wszelkie prawa do ochrony swoich praw i może wejść na drogę sądową. W wypadku celowego rozpowszechniana w celach zarobkowych, może zostać wszczęte postępowanie karne.

*to, że grafika została zamieszczona w internecie nie znaczy, że jest własnością publiczną.
*nie zakładaj, że strony z klip-artami używają darmowych grafik.
*nie zakładaj że jakakolwiek grafika w internecie jest własnością publiczną.
*nie myśl sobie, że czerpanie zysków ze sprzedawania cudzych prac ujdzie ci na sucho.
*niech ci się nie wydaje, że nikt cię nie znajdzie.

Jesteśmy wszędzie i działamy w kierunku zaprzestania naruszania praw autorskich do naszych dzieł.
Add a Comment:
 
:iconswiatlojeza:
SwiatloJeza Featured By Owner Dec 31, 2015  New Deviant Student General Artist
Czy wrzucając tu pracę ona jest dalej moja, czy część praw należy do strony?
Reply
:iconkkkdream:
kKkDream Featured By Owner Oct 4, 2012
jakby nie było trzeba pamiętać, że to jest tylko internet i jeśli chcemy uchronić nasze prace przed kopiowaniem, po prostu nie publikujmy ich w internecie- jedyny skuteczny sposób
Reply
:iconsilverwolf72:
SilverWolf72 Featured By Owner Mar 10, 2013  Hobbyist General Artist
A jeśli chcemy podzielić się z innymi naszą twórczością, a jednocześnie nie życzymy sobie kopiowania, to co? Możemy oczywiście wystawić swoje prace w ogródku albo na salonach, ale wątpię, żeby ktoś to zrobił.
Reply
:iconfantasticmiracle:
FantasticMiracle Featured By Owner May 29, 2011  Hobbyist Photographer
Chwila. Czyli, jeśli ktoś skopiuje zdjęcie z DA i namaluje je jako obraz, to też nazywa się 'łamanie praw autorskich'?
Reply
:icontiegan5:
Tiegan5 Featured By Owner Jun 5, 2011
sorry, że tak się wtrącam, ale zainteresował mnie ten temat ^^;
moim zdaniem (moim) dopiero jeśli autor zdjęcia pozwoli komuś namalować je jako obraz to wtedy jest spoko C:
ale jeśli robi się to bez jego zgody to już kradzież.. tak mi się wydaje
Reply
:iconbrekot:
brekot Featured By Owner Mar 21, 2011
Zaraz zaraz. Dziś założyłem konto na DeviantArt - ale zobaczyłem, że przy moich fotkach jest guziczek "buy this print" za jakąś śmieszną cenę. Czy zakładając konto w Deviancie zgodziłem się, że Deviant może za grosze sprzedać moją pracę odpalając mi parę procent? Jeśli tak - to szybciutko się stąd zwijam. To ze w necie się kradnie prace - to normalka - ale to jest kradzież. Mam wrażenie, że na deviancie jest inaczej - i ktoś (np jakaś gazeta) może za grosze kupić moją fotkę - a potem modelka która mi pozowała - zobaczy swoją twarz we wszystkich kioskach ruchu jako ilustrację np artykułu o narkomanii (drastyczny przykład - ale możliwy).

Podsumowując - czy DA może sprzedać moją pracę bez mojej K A Ż D O R A Z O W E J zgody?
Reply
:icontiegan5:
Tiegan5 Featured By Owner Jun 5, 2011
przepraszam, że tak się wtrącam, ale zainteresował mnie ten temat ^^;
"buy this print" nie trzeba ustawiać przy swoich pracach :)
można ominąć ten krok przy wstawianiu grafiki czy zdjęcia itp
Reply
:icondaughter-of-day:
Daughter-of-Day Featured By Owner Feb 16, 2011
Czyli że nawet jak nie sprzedaję tego, ani nie czerpie z danego obrazka żadnych zysków, to nie mogę mieć np. z niego avatara? O,O
Reply
:icontiegan5:
Tiegan5 Featured By Owner Jun 5, 2011
no raczej nie ;3
myślę, że gdyby autor zobaczył, że ktoś używa jego arta jako awatara to niekoniecznie byłby zadowolony :3 ja przynajmniej bym nie była
Reply
:iconrudepunk:
RudePunk Featured By Owner Nov 2, 2011  Hobbyist Writer
Odnoszę nieodparte wrażenie, że się mylisz. Wykorzystywanie arta jako avatara jest traktowane prędzej jako cytowanie. Zwłaszcza, że nie wykorzystujący nie czerpie z tego żadnej korzyści.

BTW, gdybym umiała rysować i zobaczyła, że ktoś wstawił sobie mój art w awatar, to chyba bym fiknęła ze szczęścia, że mu się aż tak podoba...
Reply
:icondaughter-of-day:
Daughter-of-Day Featured By Owner Jun 11, 2011
No bo ze mnie barana robią na innych forach, bo tak patrzę... gdzieś już widziałam ten obrazek... aaa... na deviantarcie. No to sobie tak myślę- to tak nieładnie, toteż się pytam, tego kogoś, który tam gdzieś ma ten obrazek, czy uzyskał zgodę od autora, a on na to: "z devianarta można kopiować, jeśli nie ma zakazu w opisie pod obrazkiem" xD
Reply
:iconaspeney:
Aspeney Featured By Owner Feb 12, 2010
Brawo! :clap:
A jeśli chodzi co do tego słowa... To wiele gazet także używa prac z dA -.-
Reply
:icontiegan5:
Tiegan5 Featured By Owner Jun 5, 2011
gazety o.o?
jak to?
a można też zgłosić to jeśli by się znalazło swoją pracę w gazecie?
Reply
:iconaspeney:
Aspeney Featured By Owner Jun 6, 2011
Oj nie wiem, musiałabyś pogadać z redaktorem danej gazety. Ale wątpię.
Reply
:icontiegan5:
Tiegan5 Featured By Owner Jun 6, 2011
o.o
Reply
:iconladyfromeast:
LadyFromEast Featured By Owner Feb 18, 2010  Hobbyist Traditional Artist
Jak już nawet gazety to robią to... ._.'''
Reply
:iconinky-blackfire:
Inky-BlackFire Featured By Owner Jun 15, 2010  Hobbyist General Artist
Teraz sobie przypominam, że ,,Wróżka" też używa hurtowo prac np. `blackeri i nie wiem, czy w jakikolwiek sposób zabiegali o pozwolenie na nie.
Reply
:iconladyfromeast:
LadyFromEast Featured By Owner Jun 24, 2010  Hobbyist Traditional Artist
Wróżka? To jest jakieś czasopismo?
Reply
:iconinky-blackfire:
Inky-BlackFire Featured By Owner Jun 24, 2010  Hobbyist General Artist
Tak. Takie ezoteryczne, tarot, zodiaki i te bzdety. Babcia moja kupuje, może zerknę przy najbliższej okazji czy dalej drukują obrazki z dA.
Reply
:iconadvance-rain:
Advance-Rain Featured By Owner Feb 12, 2010  Hobbyist Digital Artist
że co? O___O
Jaka na przykład?
Reply
:iconmwmagic:
MWmagic Featured By Owner Apr 1, 2010
Dużo ich jest, szczególnie gazety graficzne, ostatnio spotkałam się z tym w "PC format", wcześniej nawet we "Wprost", czasem w "Fantastyce" i niekiedy w "Grafic" =.=
Reply
:iconinky-blackfire:
Inky-BlackFire Featured By Owner Jun 15, 2010  Hobbyist General Artist
A ,,Fantastyka" przypadkiem nie dopisuje autora?
Dawno nie kupowałam, może jestem jakaś zacofana...
Reply
:iconmwmagic:
MWmagic Featured By Owner Jun 16, 2010
Z tym to jest tak, że dopisują, ale nie zawsze, nie każdego. Zresztą nie wiem, czy się pytają autorów o zgodę, ale nawet jeśli podpiszesz ogromnymi literami, czyj jest obrazek, to nic nie da, jeśli autor nie wyraził zgody
Reply
:iconinky-blackfire:
Inky-BlackFire Featured By Owner Jun 16, 2010  Hobbyist General Artist
No tak, ale nie ma szansy tego sprawdzić. Zresztą nawet jeśli się okaże, że zarabiają bez zgody autora, to tylko on może interweniować, my już ich do administracji nie zgłosimy. .__.
Reply
:iconmwmagic:
MWmagic Featured By Owner Jun 17, 2010
Czasem jest ^w^ Niekoniecznie, prawdziwe, znaczy się oficjalne organizacje praw autorskich mogą interweniować za autorów jeśli Ci są do organizacji zapisani :)
Reply
Add a Comment:
 
×

More from DeviantArtDetails

Submitted on
February 11, 2010
Link
Thumb

Stats

Views
3,853
Favourites
0
Comments
25
×